Gruodžio 10 d., penktadienį, Lietuvos socialinių mokslų centro mokslo darbuotojas L. Labanauskas dalyvavo Nacionalinio žmogaus teisių forumo diskusijų sesijose „Nacionalinio žmogaus teisių forumo“ diskusijose „Piliečiai įstatymo paraštėse: ar rasime sprendimą tos pačios lyties šeimų apsaugai?“ ir „Teisėsauga prieš neapykantą: praktika ir galimi pokyčiai sistemoje“, kur diskutavo apie Partnerystės įstatymą ir neapykantos prieš pažeidžiamas bendruomenes kurstymą.

Diskusijoje „Piliečiai įstatymo paraštėse: ar rasime sprendimą tos pačios lyties šeimų apsaugai?“ aptartas Lietuvos socialinių mokslų centro, bedradarbiaujant su Lietuvos žmogaus teisių centru, atliktas tyrimas apie tos pačios lyties šeimas Lietuvoje. Tyrime apžvelgiama, su kokiomis problemomis kasdienybėje susiduria tos pačios lyties asmenų šeimos bei kokių sprendimų laukia iš politikų, teisiškai sureguliuojant jų šeimos gyvenimą.

Diskusijoje taip pat dalyvavo Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, komiteto narys Tomas Bičiūnas, LGBT teisių organizacijos atstovė Monika Antanaitytė, biomedicinos mokslų daktarė, vaikų odontologė Rasa Račienė. Diskusiją pasveikino Jungtinių Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas (Robert S. Gilchrist), moderavo žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.

Diskusijoje „Teisėsauga prieš neapykantą: praktika ir galimi pokyčiai sistemoje“ aptarti Lygių galimybių kontrolieriaus bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos užsakomojo tyrimo, kuriuo siekta išsiaiškinti, su kokiomis problemomis tirdamos neapykanta motyvuotas veikas susiduria policija ir prokuratūra, rezultatai. Ekspertai (-ės) ir teisėsaugos atstovai (-ės) pasidalino patirtimi, ir iššūkiais teikiant pagalbą nukentėjusiems (-ioms) nuo neapykantos veikų. Taip pat buvo svarstoma, kas galėtų pagerinti teisėsaugos atsaką į neapykantos kalbą ir neapykantos nusikaltimus.

Šioje diskusijoje taip pat dalyvavo Arūnas Paulauskas, policijos generalinio komisaro pavaduotojas, dr. Dovilė Murauskienė, advokatė, rekomendacijų apie neapykantos kalbos ir neapykantos nusikaltimų tyrimą autorė, Sami Nedal Achim Müller, Nacionalinio neapykantos nusikaltimų ekspertizės centro tyrėjas Oslo policijoje, Tomas Vytautas Raskevičius, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, diskusiją moderavo žurnalistė Rasa Tapinienė.

Nacionalinis žmogaus teisių forumas – didžiausias ir masiškiausias Tarptautinės žmogaus teisių dienos renginys Lietuvoje, kartą per metus suvienijantis akademinę, valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus bei tarptautinę bendruomenes, taip pat įtraukiantis žurnalistus (-es), menininkus (-es) ir visus (-as), kam rūpi darni visuomenė ir žmogaus teisės. Diskusijų įrašų galima klausytis www.lrt.lt  bei www.nztf.lt portaluose.